SİZLER BİZE EMANETSİNİZ.

Engelliler haftası dolayısıyla, 19 Mayıs Kent Konseyi Engelli Meclisi tarafından Engellilere Koç Restaurantta yemek verildi.

Yemeğe 19 Mayıs Kaymakamı Abdullah Şen ile 19 Mayıs Kent Konseyi Onursal Başkanı Başkanımız Osman Topaloğlu, 19 Mayıs İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Abdullah Tekelier, 19 Mayıs İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Yöntem, 19 Mayıs Kent Konseyi Başkanı Mustafa Serkan Eroğlu, Genel Sekreter Serap Tok, Engelliler Meclis Başkanı Salih Yaman ve engelli bireyler ile aileleri katıldı.

Herkesin birer engelli adayı olduğu engellilerin günlük yaşamda karşılaştıkları zorlukların farkında olabilme ve yaşamlarını kolaylaştırıcı imkânları yeniden ele alacağı bir gün olduğunu belirten 19 Mayıs İlçe Kaymakamı Abdullah Şen; “Her alanda dünya değerlerine ulaşmayı hedefleyen devletimiz, toplumsal refahı yükseltmenin bir şartı olarak, engelli, engelsiz tüm vatandaşların sağlık, eğitim, ulaşım ve istihdam sorunlarını çözmek, sosyal haklarını güvence altına almak, toplumsal hayatta daha katılımcı birer rol üstlenmelerini sağlamak için çalışmaktadır. Hızlı ve kalkınma süreci içinde bulunan toplumumuzun, koruyucu sağlık hizmetlerinden etkin bir şekilde yararlanarak özürlü duruma gelme nedenlerinden önemli bir bölümünün önlenebileceğini unutmadan, engelli insanlarımıza karşı görevimizi yapmamız gerekmektedir” dedi.

Başkanımız Osman Topaloğlu; “Ailemiz, çevremiz ve tüm engelsiz insanlar engelimizi yüzeysel olarak bilirler, görsel olarak görürler. Ama bedenlerinde, yüreklerinde, ruhlarında hissedemezler.

Eğer bedensel olarak bir noksanlığınız veya bir özrünüz yoksa gözlerinizi kapatıp birkaç saniyeliğine düşünün. Tekerlekli sandalyede oturup koşmayı istemenin, renkleri görmezken baharı hayal etmenin nasıl bir şey olduğunu düşünün. Ya da kollarınız olmayıp başka birinin size su içirdiğini, yemek yedirdiğini hayal edin.   Anlık dahi olsa yüreğimizi burkan bu düşünceler, ülkemizin hiç de küçümsenmeyecek bir nüfusunun yaşam boyu kaderi olmuş durumdadır. Engellilerin hayat enerjisi ve yaşama tutunma şevklerinin diğer insanlara göre çok daha yüksek olduğunu dile getiren, engelli vatandaşlara yardımcı olmak isterken yalnızca iyi niyetli olmanın yetmediğini kaydetti. Engelli olmak bir kusur değildir. Asıl kusur, engellilere bakış açısındaki eksikliklerdir. Engelli olmak, hayatı yaşamaya engel değildir. Hayatı paylaşmak için engel yoktur. En büyük engel sevgisizliktir” diye konuştu.

Engelliler adına konuşan ortopedik engelli Süleyman Kalaycı, yemeği düzenleyerek bizleri burada ağırlayan,19 Mayıs Kaymakamı Abdullah Şen, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu’na ve engelli meclisine teşekkür ederek, engellilerin sıkıntılarını şöyle dile getirdi; “Kaldırımların engellilere uygun yapılması, engellilere ait tuvaletler, belediyede engelli asansörü, gençlik merkezinde engellilere ait spor alanları lokaller olarak sıraladı” dedi.

Başkanımız Osman Topaloğlu, Engellilere müjdeyi vererek, belediyeye ve hükümet konağı önünde bulunan alt geçide engelli asansörü yapılacağını bildirdi. Programın ardından engellilere günün anlam ve önemini belirten çiçekler takdim edildi.