19 Mayıs Belediyesi 1.Karakucak Güreşleri’ne Yoğun İlgi.

Belediyemiz tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilen Karakucak Güreşlerine katılım yoğun oldu. 515 güreşçinin yarıştığı güreşlerde ilçe halkının da yoğun katılım sağlaması gözlerden kaçmadı.

Başkanımız Osman Topaloğlu yaptığı konuşmada; Son günlerde yaşanan olumsuz olaylardan dolayı Güreş Festivalimizin eğlence olan yerini iptal ettik. Ata sporumuz olan güreşimize de bizde bir kenarından katkı verelim 19 Mayıs’ın her alanda olduğu gibi güreş alanında da bir değer olduğunu ortaya koyabilmek için böyle bir etkinlik düzenlemeyi uygun görmüştük onun için uygun gördüğümüz bu tarihte en azından şenliğimizin dua ve güreş bölümünü icra edelim istedik onun için belirlediğimiz 5 ağustos Çarşamba günü olan bugün bu etkinliğimizi sabahın erken saatleri olmasına rağmen güzel bir katılımla gerçekleştirmeye başladık.

Öncelikle Türkiye’deki terör örgütlerini buradan lanetliyorum. Cenab-ı Allah onlara en kötü muamelesiyle muamele etsin inşallah bir daha şehit  haberlerini Türk milleti olarak duymak istemiyoruz. Bunun içinde devlet olarak, hükümet olarak yerel yöneticiler olarak öncelikle birlik  beraberliğimizi sağlamaya yönelik olarak çalışmalar yapıyor, yapmaya da devam edeceğiz güreş şenliklerini ilk defa gerçekleştiriyoruz. O yüzden bazı eksiklerimiz olabilir ama ben alanı beğendim. İnşallah dışarıdan gelen misafirlerimiz, güreşçi arkadaşlarımız, kafile sorumlularımız ve özel davetlilerimiz hem alandan hem misafirperverlik olarak göstereceğimiz ilgi ve alakadan memnun olarak ayrılacaklarını umut ediyorum.

Bu organizasyonda öncelikle katılarak başta bize katkı veren, Milletvekillerimiz Fuat Köktaş ve Hasan Basri Kurt’a, İlçe Kaymakamımız Abdullah Şen’e, Garnizon Komutanımıza, Emniyet Müdürümüze, daire amirlerimize, bürokrat ve üst düzey yöneticilerimize, hakemlerimize, güreş severlerimize kafilelerimize güreşçilerimize ve güreş hocalarına teşekkür ediyorum.

19 Mayıs İlçe Kaymakamı Abdullah Şen yaptığı konuşmada; Güreş bir ata sporu, Güreş Samsun’da 19 mayısta yapılınca, hele milli birlik ve beraberlik noktasında en önemli olan bu günlerde çok farklı anlam ifade etmektedir. Bugün burada gençlerimiz 19 Mayıs 1919’da büyük kutlu yürüyüşün başladığı Samsun’dan Samsun’un simge tarihini ad olarak almış bu şirin bu milli ve manevi değerler noktasında örnek 19 Mayıs ilçesinde Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez sesini haykıracaklardır. Dedi

Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt yaptığı konuşmada; İlk defa düzenlenen ama bundan sonra uzun yıllar çok defa düzenlenecek olan güreşlerimize hepiniz hoşgeldiniz sefalar getirdiniz. İlk defa gerçekleşen bu güreşlere 19 Mayıs ilçemizden çok ilgi ve alaka var, bizler Samsun olarak Kırkpınar’a, Türkiye’ye birçok güreşçi kazandırmış bir iliz. İnşallah bundan sonra da 19 Mayıs olarak Kırkpınarlara birçok güreşçi kazandıracaksınız. Dedi

AĞALIK YARIŞINDA GÜREŞ AĞASI OLARAK 30.000TL DESTEK VEREN MURAT KALAYCI Güreş Ağası oldu. Ağalık Yarışına Katılarak destek olan Nedim Demir (12.000TL), İbrahim Demir(3.000TL), Şükrü Şener(1.000TL),Ömer Atik(500.00TL) ve Hasan Kalaycı(500.00TL)  Maddi Destekte bulundu.

Güreşlerde; birincilik kazananlar

Sembol : Yusuf Berat Civan

Minik-1 : Yusuf Kırant

Minik-2 :Ömer Faruk Kırant

Teşvik : Sertaç Güngör

Tozkoparan : Ö.Faruk Karadeniz

Deste : Mehmet Can Kaya

Küçük Orta : CanerDemirtaş

Büyük Orta : Emrah Kalaycı

Başaltı : Barış Düzenli

Baş : Şaban Yılmaz