Sahipsiz Hayvanlara Belediye Şevkati

Sokak hayvanları, kış şartlarını daha iyi ortamda geçirebilmeleri amacıyla belediye ekipleri tarafından toplanıyor

Belediye Başkanımız Sayın Osman Topaloğlu” İlçemizde sahipsiz, başıboş olarak dolaşan ve insanları tedirgin eden sokak hayvanlarının belediyemiz Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri tarafından hayvan refahına uygun olarak toplanarak, Samsun Büyükşehir belediyesi ile yapılan protokol gereği Samsun Büyükşehir Belediyesi sokak hayvanları rehabilitasyon merkezine götürülerek teslim edilmektedir. Burada kış günlerinde sahipsiz ve bakıma ihtiyaç duyan hayvanların hem sağlık kontrollerini yapıyor hem de yiyecek ve barınma imkanı sağlıyor.” dedi.

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun kendilerine verdiği yetki çerçevesinde hareket ettiklerinin altını çizen Başkanımız Sayın Osman Topaloğlu, alınan hayvanların sürekli barınaklarda ve bakımevlerinde tutulmasının yasa gereği mümkün olmadığını söyledi. Bu merkezde kısırlaştırılan, aşılanan hayvanların tedavilerinin tamamlanmasından sonra tekrar doğal hayata salındıklarını sözlerine ekledi.

Ayrıca Başkan Osman Topaloğlu Sokak hayvanlarının toplanması esnasında özel aparatların kullanıldığını, hayvan refahına, halk ve çevre sağlığına özen gösterildiğini ifade etti.