2 ŞUBAT DÜNYA SULAK ALANLAR GÜNÜ KUTLANDI

2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü” kapsamında, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Samsun 11. Bölge Müdürlüğü'nce Atakum Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen 'Kızılırmak Deltası'nda Sürdürülebilir Doğa ve Yaşam Çalıştayı yapıldı.

Programın açılışında konuşan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Hayrettin Yıldırım; Türkiye'nin, kişi başına yıllık su tüketimi açısından bakıldığında su zengini değil, su azlığı yaşayan ülkelerden biri konumunda bulunduğunu söyledi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Hayrettin Yıldırım, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın sulak alan rehabilitasyon projelerine son dönemde hız verildiğini vurgulayarak, son yıllarda özellikle iklim değişikliği nedeniyle kuruma sürecine giren Seyfe Gölü, Sultansazlığı, Ereğli Sazlıkları, Avlan Gölü ve Akgöl gibi tabii sulak alanlarda çalışma gerçekleştirildiğini anlattı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 11. Bölge Müdürü Mehmet Sıddık Kılınçer, Samsun'da 71 bitki türü ile 362 kuş türünün tespitinin yapıldığını, bunun biyolojik çeşitlilik yönünden birçok Avrupa ülkesinden fazla olduğunu kaydetti.

Daha sonra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Kızılırmak Deltası ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

Sunum sonrası Samsun Vali Vekili Sayın Faruk Necmi Kurt yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Kızılırmak Deltası koruma ve buradaki doğayı sürdürme çabaları içerisinde düzenlenen bu etkinliğin çok faydalı ve yararlı olacağına inanıyorum. Gerçekten Kızılırmak Deltası'nda koruma ve iyileştirme alanında Büyükşehir Belediyesi tarafından çok güzel çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar özellikle son yıllarda çok yoğunlaştı. Bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz’a ve çalışanlarına çok teşekkür ediyorum. Aynı şekilde bu çalışmalara destek veren Orman ve Su İşleri Bakanlığımıza ve tüm çalışanlara, yine büyük heyecanla işin takibini yapan ve bu Kızılırmak Deltası'nın tanınmasını sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Programın açılış konuşmaları bölümünden sonra yurdun çeşitli yerlerinden gelen doğa fotoğrafçılarının Kızılırmak Kuş Cenneti’nde çektiği fotoğraflardan oluşan serginin açılışı yapıldı. Serginin açılışını Vali Vekili Sayın Faruk Necmi Kurt, Doğa ve Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Hayrettin Yıldırım ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Öncel gerçekleştirdi.

Kızılırmak Deltası'nda Sürdürülebilir Doğa ve Yaşam Programı’na ayrıca; 19 Mayıs Kaymakamı Abdullah Şen, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, Bafra Kaymakamı Halis Arslan, Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, TKDK Samsun Bölge Koordinatörü Dr.Bülent Turan ile çok sayıda akademisyen ve davetli katıldı.